Nie czekaj, zegar tyka!

Najczęściej występującym rodzajem sporów powstałych na tle polisolokat są spory dotyczące rozwiązania polisolokaty i związanych z tym opłat. Praktyka pokazała, iż większość umów tego typu skonstruowana jest z pokrzywdzeniem konsumenta i zawiera szereg postanowień abuzywnych. W szczególności, umownymi klauzulami niedozwolonymi są postanowienia polosolokat dotyczące opłat za rozwiązanie umowy określane w umowie jako „opłaty likwidacyjne”, „świadczenia wykupu” czy „wartości wykupu”. Oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń bezpodstawnie zatrzymał część zainwestowanych środków i winien je zwrócić. Jednak, Zakłady Ubezpieczeń nie robią tego dobrowolnie.

Nasi Specjaliści wielokrotnie otrzymują zapytania dotyczące tego, czy możliwe jest odzyskanie środków zainwestowanych w polisolokatę. Odpowiedź, o ile prosta, uzależniona jest od kluczowej kwestii, tj. terminu przedawnienia roszczeń. Wyjaśniając, termin przedawnienia wskazuje okresu czasu, w którym wierzyciel może skutecznie dochodzić swojej wierzytelności przed sądem, czyli dysponuje środkami przymusu na wypadek braku dobrowolnej zapłaty.

Sąd Najwyższy wskazał, iż roszczenia o zwrot potrąconej wartości wykupu ubezpieczenia, nie stanową kosztów udzielonej ochrony ubezpieczeniowej, a tym samym, przedawniają się w terminie określonym w przepisach ogólnych (uchwały SN z dnia 10.08.2018 r., sygn. akt: III CZP 13/18, III CZP 20/18 i III CZP 22/18, uchwała SN z dnia 07.12.2018 r. sygn. akt III CZP 61/18). Stanowisko Sądu Najwyższego jest bardzo korzystne dla właścicieli polisolokat i rozstrzyga zażarty spór toczony z Zakładami Ubezpieczeń, które podnosiły, iż termin ten wynosi jedynie 3 lata.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 118 Kodeksu cywilnego, termin przedawnienia roszczeń wynosi 6 lat. Natomiast w brzmieniu wskazanego przepisu sprzed 09.07.2018 r. termin ten wynosił lat 10. Wskazać należy, iż termin 10-letni znajduje zastosowanie do roszczeń osób, które rozwiązały polisolokatę prze dniem wejścia nowych przepisów, tj. przed 09.07.2018 r., natomiast roszczenia osób, które rozwiązały umowę po 09.07.2018 r. przedawniają się z upływem 6 lat.

Okres przedawnienia rozpoczyna swój bieg od chwili wymagalności. W przypadku polisolokat mamy do czynienia z zobowiązaniem terminowym i dotyczącym świadczenia pieniężnego, a termin do zapłaty wszystkich środków zgromadzonych na rachunku jest wyznaczony precyzyjnie przez postanowienia Ogólnych Warunków Ubezpieczenia zawartej umowy. Oznacza, to iż o.w.u. wskazują w jakim terminie po rozwiązaniu polosolokaty Zakład Ubezpieczeń winien wypłacić środki ubezpieczonemu. W przypadku niedotrzymania tego terminu, np. w sytuacji zatrzymania części środków z tytułu opłaty za rozwiązanie, zaczyna biec termin przedawnienia. Dla skutecznego odzyskania środków zainwestowanych w polosolokatę, niezwykle istotnym jest zatem skierowanie do Zakładu Ubezpieczeń roszczenia o zwrot zatrzymanych środków przed upływem tego terminu.

Jako Kancelaria specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń z polis ubezpieczeniowych z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym. Nasi Specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące polisolokat, w tym dokonają szczegółowej analizy możliwości skutecznego dochodzenia zwrotu zatrzymanej opłaty za rozwiązanie umowy.

Nie trać cennego czasu na przeglądanie poradników w Internecie! Skontaktuj się z nami uzyskaj odpowiedź na wszystkie pytania i zacznij realnie działać!

01-204 Warszawa
kontakt@uratowani.com
9:00 - 17:00